Krämig svampsoppa och vitlöksbröd med ost

Via Pioneer Woman (en blogg jag verkligen tycker om med amerikansk mat)hittade haf detta recept på Tasty Kitchen. Jag gillade verkligen denna krämiga svampsoppa. Christopher tyckte dock att den var god visserligen, men att det var en oväntad kombination av tomat, grädde och svamp så han var inte lika förtjust i den. Jag däremot tyckte den var riktigt god och åt resterna till lunch dagen efter. 

Jag gjorde Pioneer Womans vitlöksbröd med ost till, och det föll minsann Chris i smaken. Lite ändringar blev det i båda recepten, så klicka på länkarna om ni vill ha originalet. Nedan ser ni mina versioner. 

Krämig svampsoppa, 3-4 portioner

1 selleristjälk, riktigt finhackad

1-2 små morötter, riktigt fint hackade

2 msk olivolja 

250 g champinjoner, skivade

1 vitlöksklyfta, pressad

200 ml passerade tomater

500 ml kycklingbuljong (1,5 tärning +kokande vatten)

3 dll grädde

lite riven parmesan (2-3 msk ca)

Maizena eller annan redning

2 msk Heinz chilisås

salt och vitpeppar

Värm oljan i en stor kastrull, och lägg i selleri- och morotshacket och låt det bli lite mjukt. Lägg sedan i vitlöken och därefter den skivade svampen. Låt svampen minska i storlek under några minute, och häll sedan i tomaterna och buljongen. Låt koka upp och låt koka i fem minuter, häll sedan i grädden. Låt koka upp igen, smaka av och häll i chilisåsen. Låt det koka någon minut och häll sedan i Maizena och låt koka på låg värme tills soppan har den konsistens du föredrar. Strö över lite hackad persilja om du vill piffa upp soppan lite.

Vitlöksbröd med ost

Dela några frasiga baguetter på längden. Smält lite smör i en stekpanna och pressa i vilök. Stek brödet i vitlökssmöret, men akta så att det inte bränns. Blanda majonnäs med riven ost (t ex cheddar och parmesan) och lite salt. Bred ut blandningen på baguetterna och baka i övre delen av ugnen på 225 grader tills osten smält och är fint gyllene. Riktigt gott!

Annons

En reaktion till “Krämig svampsoppa och vitlöksbröd med ost

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s