Tack för alla krya på-häsningar och tips! Det hjälpte uppenbarligen, för jag år redan lite bättre och smaksinnet är tillbaka, så igår kväll var jag lycklig när jag var tillbaka i köket bland kastruller och sen kunde njuta av det jag lagat. Recept på det kommer, men först lite från i fredags:
Finns det någon godare förrätt nu när tomater börjar smaka som tomater ska göra? Söta och goda och fulla av sol, och tillsammans med underbart doftande basilika, lite vitlök och gott bröd blir detta en vinnare, eller hur?!
Vi åt dessa i fredags då jag råkade göra en middag med basilikatema. Dock utan efterrätt, istället tog vi ett extra glas rosé.
Bruschetta, 2 (stora) förrättsportioner
6 rejäla bitar ciabatta
4-6 medelstora tomater
en näve basilika
2 msk olivolja
1 vitlöksklyfta
salt, peppar
Hacka tomaterna fint och lägg i en sil, låt saften rinna bort. Lägg över hacket i en skål, blanda i finhackad basilika, pressad vitlök, olivolja, salt och svartpeppar.
Lägg brödbitarna på en plåt och ringla olja över. Ta vitlökspressen och gnid den (efter att du pressat vilök genom den till tomaterna ovan) över brödbitarna. Rosta i ugnen ca 5 min, 200C.
Lägg upp rejält av tomatblandningen på varje brödbit. Servera genast. Med servetter – det behövs.
hear you sister! bruschetta är den ultimata förrätten, tycker jag.
Kände på mig att du skulle hålla med mig. 😉
Ja, bruschetta är mycket gott!
🙂
mmm riktigt gott! tycker det är den perfekta sommarmaten när man inte är sugen på varm mat 🙂
Ja, precis!
Så mumsigt 🙂
Tomater och basilika de går liksom hand i hand och med vitlök blir det bara ännu bättre!
Ja, underbar kombination!
Åh kul att hitta en ny matblogg! Har tittat runt bland dina recept och allt ser väldigt gott ut.
Vad roligt att du hittat hit och tack för komplimangen! 🙂