På fredagar blir det oftast räkor eller texmex hos oss, det måste vara gott, hyfsat snabblagat eftersom man är trött för hela veckan, passa ihop med ett glas vin och ge en den där Friday-feelingen… Och det gör enchiladas!
Jag älskar verkligen enchiladas och det finns flera sätt att äta dem på, men såhär föredrar jag dem, fast kanske med en något smakrikare ost uppe på, här använde jag mozzarella.
Ha en trevlig helg allihopa! Bara idag ska jag lyckas fira en kollega som slutar och två födelsedagsgrisar, men sen är hela helgen ett oskrivet blad.
Enchiladas, 3-4 portioner
1 lök, finhackad
500 g nötfärs
spiskummin
chilipulver eller -flakes
chipotle eller annan chiliblandning
Heinz chilisås
salt
svartpeppar
1/2 dl creme fraiche
1 burk enchiladasås (färdigköpt)
5-6 mjuka vetetortillas
1 dl riven ost/1 skivad mozzarella
3 salladslök, hackade
Stek löken i olja och ställ åt sidan. Stek färsen. Tillsätt kryddorna och smaka av under tiden. Blanda i löken. Blanda i creme fraichen. Doppa tortillasen i enchiladasåsen på båda sidor, lägg i en klick fyllning, rulla ihop och lägg i en smord form. Upprepa med resten av bröden. Strö över riven ost eller skivad mozzarella och hackad salladslök. Baka i 200 grader ca 20 minuter tills osten smält och brödet är lite knaprigt. Servera med guacemole, salsa, creme fraiche och sallad.
Enchiladas är aldrig fel. Tycker maken och jag i alla fall. Barnen vill hellre ha burritos/wraps. Båda delarna är perfekt fredagsmat hur som helst. Ha en trevlig helg, med alla festligheter.
Vi brukar alternera fajitas, enchiladas och tacos, tycker allt är gott. 🙂 Trevlig helg till dig med, Emmy!
Gott med enchiladas! Åh varför har vi inte en vettig mexikansk restaurang där vi bor? Man kan ju förstås laga såna här smarrisar själv – om inte köket såg ut som ett bombnedslag pga att Någon bakat och inte hunnit diska innan jobbet.. får allt bli uteät ikväll. Tyvärr inte enchiladas. Men, en annan gång.
Trevlig helg!
Kan inte komma på någon i Malmö/Lund, de växer inte på trän här heller… Wahaca som fått många utmärkelser tycker jag inte alls är god. Ha en trevlig helg och njut av kvällens utemiddag! 🙂
Gott, gott! Ett trevligt alternativ till de vanliga tacosen som serveras till höger och vänster i var och varannan barnfamilj här i Sverige på fredagarna. Vi gör med kyckling ibland och det blir också gott.
Hoppas du får en härlig helg,
Mårtenssons
Tycker man lätt tröttnar på tacos, vi brukar också göra kycklingfajitas ibland, tycker det är snäppet godare än tacos. 🙂 Ha en trevlig helg!!
Så gott. Det var länge sedan jag åt det. Ha en trevlig helg! 🙂
Tack detsamma, Tina!