Steak sandwich med spenat och parmesan

Under de två veckor jag bott hos kompisen Nick blev det lite mat lagad trots att jag saknade många pryttlar och mitt eget skafferi. Det blev mest enkel mat som Coop:en runt hörnet hade ingredienser till, men man kan ju laga god mat med enkla medel också.

Denna steak sandwich t ex, den går verkligen inte av för hackor. Smaken av smörstekt bröd tillsammans med rare biff är verkligen en höjdare och tillsammans med valfri sallad (spenat använde jag denna gång, men ruccola går precis lika bra) god majo och hyvlad parmesan blir det ännu bättre. Perfekt en vardag när man är sugen på något gott men inte orkar laga mat, eller som fredagsgott. I vilket fall, alla carnivorer – testa!

Steak sandwich med spenat och parmesan, 1 portion

200-300 g sirloin-biff eller entrecôte

1 ciabatta

saltat smör och olja till stekning

1-2 msk god majo, som t ex Hellman’s eller hemmagjord

1 handfull babyspenat

hyvlad parmesan

salt, svartpeppar

extra virgon olivolja

Salta och peppra biffen. Dela ciabattan på mitten. Hetta upp smör och olja på medeltemperatur i en stekpanna och stek brödhalvorna gyllenbruna. Lägg dem på en tallrik och höj värmen till järnet. När stekpannan är riktigt varm så stek biffen ca 1 minut på varje sida. Lägg över på tallrik och låt köttet vila fem minuter.

Bred majo på brödhalvorna och lägg spenaten ovanpå. Skär bort fettet på biffen och skär köttet i strimlor. Fördela dessa på bröden. Hyvla över parmesan, riv över svartpeppar och ringla lite god olivolja som pricken över i.

Annons

8 reaktioner till “Steak sandwich med spenat och parmesan

  1. Här var det en massor av gott i vanlig ordning, kan man lägga en frukostbeställning kanske?

    Köpte parmesan i London men glömde den såklart hos min kompis! Synd att vi inte hann ses, men nästa gång så!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s