Något jag alltid gillat, även som barn, är friska citrusdesserter. Mammas citronfromage var den absoluta favoriten, och när mamma gjorde sin citronfromagerulle såg hon alltid till att göra lite extra fromage som vi kunde äta samma kväll som efterrätt.
Denna enklaste enkla efterrätt påminner om citronfromagen både i smak och delvis i konsistensen även om fromagen upplevs som luftigare. Men med tanke på att denna efterrätt tar 5 minuter att få till så är det ett bra substitut. Allt som behövs är lemoncurd (hemmagjord eller köpt), vispgrädde och färska hallon.
Eftersom enkelt dessutom är temat för Söta Sakers bloggutmaning denna månad, så blir detta mitt bidrag.
Lemoncurdgrädde med hallon, 2 portioner
3 dl vispgrädde
ca 1 dl lemoncurd
2 nävar färska hallon
Vispa grädden lätt och vänd ner lemoncurden. Smaka av så du blir nöjd med smaken. Lägg upp i skålar och toppa med hallon.
Lemoncurdgrädde är verkligen jättegott och passar superbra till hallon. Hoppas du har en bra helg!
Precis 🙂 Och enkelt är det också. Me likey!
Det är så gott med lemoncurdgrädde. Det blir så friskt och gott!!
Exakt 🙂