Fritters som fyllda plättar också kallas tycker jag är så himla bra. Man kan ha i vilka grönsaker man vill och det blir alltid gott och mättande. Dessa med smak av broccoli och parmesan är otroligt goda och funkar både till lunch och middag eller på brunchen.
Jag tycker att de behöver en god kall sås och smaksatte min med citronskal och parmesan (för att följa upp smaken i plättarna) och det blev helt ofattbart gott.
Broccoli- och parmesanplättar, 4 portioner
Anpassat efter Smitten Kitchens recept.
ca 225 g broccoli
1 ägg
65 g mjöl
30 g riven parmesan
1 liten vitlöksklyfta
1/2 tsk salt
svartpeppar
olja till stekning
Dela upp broccolin i buketter och stjälken i lite mindre bitar. Koka upp i saltat vatten och koka ca 3-4 minuter om du vill ha den lite spänstig, annars några minuter till. Häll av kokvattnet.
Vispa upp ägget i en skål, tillsätt ost, vitlök, mjöl, salt och peppar. Mixa broccolin i en food processor eller med en potatisstöt och tillsätt till mjölblandningen.
Stek i olja på medelvärme på båda sidor. Servera med kall sås.
Kall sås med parmesan och citron
2 dl creme fraiche
1/2 citron, rivet skal
2 msk riven parmesan
salt, svartpeppar
Blanda.
Ok, we promise! Sounds terrific:)
Härligt! 🙂
Åh dessa kommer jag göra någon dag, lita på det! Bra sätt att variera grönfodret. Vilken helg var det du är här i Göteborg? Jag hade tyckt det varit jättetrevligt att ses. Kram!
Instämmer, man behöver variera det nyttiga ibland för att det vara kul att äta! 3-4 nov blir det! Kram
Låter supergott och lätt, precis något som skulle passa mig.
Kram
Så bra! 🙂
I’ve seen those at Smitten Kitchen and tagged the recipe right away. You beat me to the kitchen and made them before me! Now I’m even more psyched to make them ASAP 🙂
Great photos BTW!
Natt natt!
Oj, som jag snurrat till det med språket, har ju en engelsk blogg också. Där har ni beviset på hur bra det blir om jag försöker multitaska för mkt. 🙂 Sorry att jag hann före, men kan iaf garantera att de är goda. 😉 Kramis
Looks and sounds really delicious!
🙂
Det här ska bli till i mitt röda kök!
Hurra!
Såg att Picki redan testat dem och det kommer nog jag också att göra. Ser smarrigt ut!!
Ang den helgen du nämnde är jag tyvärr inte i stan. Det var ju attans!!!
Det tycker jag du ska! 🙂 Ja, det var attans 😦
Och hur gott var inte det här!? Både sambon och jag blev smått lyriska. 🙂
Hurra! 🙂
Eller hur?! Din kommentar påminde mig att jag måste göra det igen! 😉