Sparris alltså, finns det någon godare grönsak?! En av dess fördelar är helt klart hur bra den passar ihop med hollandaise och sist jag lagade den kombon smaksatte jag hollandaisen med gräslök, vilket blev mycket mycket gott. Till serverade jag också lite knaperstekt pancetta, som jag numera föredrar framför bacon.
Resultatet blev fantastiskt bra och något jag kommer att äta igen och igen. Vill man äta en lyxig brunch räcker det att lägga till ett pocherat ägg och en skiva bröd. Ja tack!
Grön sparris med gräslökshollandaise och pancetta, 2 portioner
6-8 gröna sparrisstjälkar
6 tunna skivor pancetta
1 sats hollandaisesås (recept nedan)
Bryt av den träiga delen av sparrisen. Koka i 2-3 minuter i saltat vatten. Stek pancetta knaprig i stekpanna eller ugn. Gör hollandaisesåsen. Lägg upp på tallrikar och servera.
Gräslökshollandaise, 2-4 portioner
3 äggulor
150 g (kallt) smör
1/2 – 1 msk citronsaft
salt & vitpeppar
1 knippe gräslök, hackad
Blanda äggulor med citronsaften i en teflonbottnad kastrull (ta den mindre mängden till att börja med och tillsätt mer på slutet om du vill). Skär smöret i kuber. Värm gulorna försiktigt på låg värme och vispa i några smörkuber i taget tills såsen tjocknat rejält. Rör om hela tiden. (Detta tar en god stund, men det är mindre risk att såsen spricker på detta vis. Om den ändå skulle spricka, lägg en ny äggula i en ren kastrull och montera i den spruckna såsen lite i taget under konstant omrörning.) Smaka av med salt och peppar och blanda i gräslöken.
Yes please!
Och nej, det finns nog ingen godare grönsak än sparris 🙂
Sååå gott!!
Jag faller in i lovordskören! Ge mig!