Anledningen till att mina föräldrar hälsade på mig i september, var såklart att de vill träffa sin älskade dotter (moi) men också för att de ville gå på Goodwood Revival, en festival på Goodwood Racecourse, med veteranbilar och motorcyklar från 1940-, 1950- och 1960-talen.
I brittisk anda är de flesta klädda i tidsenlig klädsel och festligheterna pågår en hel helg. Området är byggt upp som en liten stad komplett med tidsenlig Tesco (mataffär), pub, dansbana etc.
Vi var här bara en av dagarna, det räckte gott för vår del, men roligt var det! Vi tittade på en del race, åt lunch, pausade med glass och gick runt och tittade.
Puben var även här, såklart, mäkta populär!
På racingbanan var det mest sportbilar (och en del inte så sportiga sådana), men också motorcyklar.
Vem hade trott att racing var så kul?! Jag och pappa var helsålda, när racen var roliga. Ett race med bara Ferraribilar var dock vansinnigt tråkigt, så då gick vi och köpte glass istället.
Det roliga med just Goodwood är att man kan gå bak till depåerna och kolla in bilarna och motorcyklarna före och efter tävling, snacka lite med mekanikerna och kanske klappa lite på skönheterna.
Goodwood, Chichester, West Sussex PO18 0PS