Pizza med oxfilé och bearnaisesås

FullSizeRender10.jpg

Ibland kan jag verkligen sakna svensk pizza. Trots att det finns mycket goda pizzor här i London så har den svenska bakfyllepizzan en speciell plats i mitt hjärta. Den med ”oxfilé” och bearnaisesås!
IMG_1959.JPGIMG_1963.JPG

En dag när suget blev för stort (bearnaisesåspizza existerar inte här, tyvärr) gjorde jag jag min egen med riktig oxfilé. Jag stod i valet och kvalet om jag skulle göra egen bearnaisesås eller inte, men tänkte att den kanske delar sig om pizzan är för varm, så jag safeade och använde Erik Lallerstedts färdigköpta (importerad från Sverige, givetvis). Och oj, så gott det blev!

IMG_1952.JPG

Hemmagjord pizza med oxfilé och bearnaisesås, per pizza

1 sats pizzadeg (räcker till två pizzor, eller halvera satsen)

Tomatsås:

1 vitlöksklyfta, hackad

1 msk olivolja

1 msk tomatpuré

1 burk (400 g) krossade tomater

salt och peppar

5 st skogschampinjoner,skivade

1 buffelmozzarella

oregano

70 g oxfilé

smör att steka i

några skedar färdig bearnaisesås 

Gör pizzadegen. När den jäser, koka ihop tomatsåsen. 

Tomatsås: Fräs vitlöken i olivolja i en nonstickkastrull. Häll i de krossade tomaterna, lite vatten samt tomatpurén. Låt koka ca 15 minuter tills såsen tjocknat. Smaka av med salt och peppar. Ställ åt sidan. 

När degen jäst färdigt, kavla ut en pizza. Bred på tomatsås, och fördela bitar av mozzarellan. Lägg på svampen och strö över oregano. Grädda i 225 C ca 10 minuter tills pizzan är färdig. 

Salta och peppra oxfilén och stek den under tiden pizzan är i ugnen, en-två minuter per sida räcker. Låt vila några minuter och skiva sedan. 

Ta ut pizzan ur ugnen, lägg på oxfiléskivor och bearnaisesås. Servera genast! 

 

 

 

Annons

3 reaktioner till “Pizza med oxfilé och bearnaisesås

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s