Första veckan i oktober var helt OK, förutom ganska mycket regn. Men det får man ju ta på hösten.
Måndagen bjöd som vanligt på jobb och hemmakväll. Jag åt pasta med creme fraiche, stekt chorizo och parmesan och såg till min lycka att andra säsongen av Instinct fanns tillgänglig och började titta på den.
På tisdagskvällen öste regnet ned lagom tills jag skulle iväg på bokklubbsträff men väl hemma hos en av tjejerna hade vi en jättemysig kväll med vin, pizza och massa härligt prat om både böcker och annat.
På onsdagen läste jag ut Everything I Never Told You av Celeste Ng. Sååå fin och sååå sorglig. Älskar hennes böcker.
Torsdagen bjöd på flärd. Vi åt middag på The Ivy innan vi såg musikalen Come From Away, baserad på en sann historia om alla flygplan som omdirigerades från New York till en liten ö i Newfoundland i Canada under 9/11. Riktigt fin och känslosam (särskilt för en musikal!!). Efteråt tog vi en drink på en bar innan vi begav oss hemåt igen.
På fredagen rensade jag kylen och fick ihop goda (men otroligt enkla) nachos till middag. Alltid gott! Senare på kvällen hemma hos min pojkvän tittade vi på The Handmaid’s Tale innan vi gick och lade oss.
Nästa morgon blev det sovmorgon och äggfrukost. Lite senare körde vi och handlade och på kvällen lagade jag en fantastiskt god pasta till middag, följt av churros till efterrätt.
Söndagen bjöd också på äggfrukost, och jag svängde ihop en morotskaka innan vi gick på matiné och såg Downton Abbey-filmen.
Till middag åt vi ugnsstekt kyckling, roast potatoes, gratinerad broccoli, palsternacka och gravy. Och så såg vi mer The Handmaid’s Tale. En riktigt mysig helg med andra ord!