
Detta var en av de goda snittarna vi åt på nyår! Sedan förra året har vår taktik varit att öppna champagne och äta snittar runt fem-sextiden, när grabbarna kommit hem från golfbanan och vi alla hunnit göra oss i ordning. På så vis hinner vi alla leka med mina guddotter och hon kan lägga sig i vanlig tid utan att det sammanfaller med vår middag. Så vi sätter oss till bords ganska sent, kanske halv nio, så snittarna behövs eftersom det aldrig blir någon riktig lunch på nyårsafton, mer en macka i farten mellan förberedelser och lek.

Du kan såklart göra större rösti att ha som förrätt, men jag ville ha små som enkelt går att plocka upp med handen och äta i ett svep. Servetter behövs, dock!
Små rösti med smetana, löjrom och hackad rödlök, 4 portioner som snittar
3-4 mellanstora fasta potatisar, skalade
3 msk saltat smör
1 msk matolja till stekning
salt och peppar
Till servering:
1 burk smetana
1 burk Kalix löjrom
1 liten rödlök, finhackad
1 liten bunte dill, hackad
1/4 citron, saften
Riv potatisen på den grova sidan av ett rivjärn. Samla ihop potatisen i små högar, ca 4 cm i diameter. Smält hälften av smöret och oljan på mellan-hög värme i en stekpanna. När smöret smält och pannan är varm så lägg i de små högarna med mellanrum emellan. Beroende på stekpannans storlek behöver du nog steka i två (eller kanske t o m tre) omgångar. Platta till potatishögarna med en stekspade och låt dem bli krispiga och gyllene på undersidan innan de vändes. Salta och peppra innan vändning och salta och peppra sen den andra sidan också. Stek tills gyllenbrun och krispig även på andra sidan och låt sedan rinna av på hushållspapper medan nästa omgång stekes.
Lägg upp på ett fat och toppa med smetana, löjrom, hackad rödlök och dill. Pressa över lite citron och servera genast.