London: fantastiskt kött på Temper Covent Garden

I slutet på förra året gick jag ut och åt med min före detta kollega Ria, också en köttälskare, och valet föll på Temper Covent Garden just eftersom de har bra kött men även eftersom restaurangen ligger nära Rias nuvarande (och min dåvarande) arbetsplats.

Detta var mitt andra besök på Temper Covent Garden och mitt tredje på Temper i allmänhet. Första besöket var på Temper Soho när det precis öppnat och vi gillade verkligen maten även om det var aningens hög ljudvolym. Men det var härlig stämning så det gjorde inte så mycket. Första besöket på Covent Garden-restaurangen var inte lika lyckat. Vi satt ute och kände oss rätt ignorerade trots att restaurangen var i det närmaste tom på gäster. Men denna gången var det precis lika bra som första gången på Temper Soho! Nästan samma meny dessutom och gudagott kött.

Vi åt lite av varje. Några tacos, bland annat den berömda! Men även fantastisk biff, nachos och oxfettspotatis. Mums!

Det var en riktig brakmiddag!

Vi började med nachos med oxfett (oxfett är ett kommande tema här och låter ju betydligt godare på engelska: beef fat). De har jag ätit varje gång och de är verkligen perfekta att äta när man ögnar igenom menyn. Sen hade vi två olika sorters taco; den med ostburgare (!) och en mer vanlig smakkombination med fläskkött och ananas. Båda var riktigt goda, men den konstiga ostburgaren var nog allra godast. Om någon tvingade mig till att välja.

Sen var det dags för biffen. Den GODASTE sirloin jag någonsin ätit. Den hade så mycket smak, var helt perfekt tillagad och bara smälte i munnen. Åh, så gott! Särskilt tillsammans med de underbara tillbehören; potatis med oxfett och Ogleshield-ost och oxfettsbearnaisesås. Gah! Så gott! Vi delade även på en burrata med jalapeño och lime, som trots att den var krämig bröt av fint mot den lite tyngre maten.

Vi åt långsamt och njöt verkligen av varje tugga. Sen efteråt drack vi vin och pratade om hur fantastisk maten var. Perfekt tjejkväll med andra ord!

Temper Covent Garden, Yard, 5 Mercer Walk Mercers, London WC2H 9FA

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s