För-nyår minsann

Charlotta har startat en ny trend, och både Remsan och jag själv hängde på. För visst är nyår en sån trevlig tillställning att man kan fira den flera gånger?!

Min för-nyår insåg jag knappt var just en för-nyår förrän vi var mitt uppe i det. Såhär gick det till:

Jag var hemma i Sverige i en vecka till jul och eftersom jag ärvt mitt matintresse från mina föräldrar så tyckte vi alla tre att det kunde vara roligt med lite festmat min sista kväll i Skåne; måndagen efter jul.

Så mamma gick all out med hummer Thermidor till förrätt, vildand till varmrätt, som hon anrättade rosa för min skull (och ja, jag åt de rödaste bitarna – så gott) och en flaska riktigt gott rött vin.

Jag tror mamma köpt det i Danmark, men ett liknande av annan årgång (och annat nummer på etiketten) finns på Systembolaget (nr 5123). Gott var det och väldigt lättdrucket!

Det blev ingen efterrätt och inget bubbel, men för att vara en improviserad måndagsmiddag så tycker jag absolut att det kvalar in till för-nyår. 🙂

Det finns många olika recept för hummer Thermidor och det jag brukar använda är ett hopkok av flera olika. Mamma följde ett annat recept denna gången och jag har faktiskt inte lagat denna rätt på sistone, så den finns inte på bloggen, men en receptskiss kan ni få i alla fall:

Hummer Thermidor

Beräkna en halv hummer per person. Dela de kokta humrarna på längden och gröp ur innanmätet. Skölj och lägg skalen i en ugnsform. Försök att få klorna ur skalen hela om det går. Hacka hummerköttet i bitar.

Stek skivade champinjoner i en stekpanna. Gör en bottenredning i en teflonbottnad kastrull och häll på grädde så att det blir en stuvning, låt tjockna. Smaksätt med konjak, dijonsenap, kanske lite persilja, cayenne, fiskbuljong eller skaldjursfond, salt och peppar tills du är nöjd. Rör ned hummerköttet (utom de hela klorna om du vill) och svampen. Fyll hummerskalen med blandningen och strö på riven smakrik ost. Gratinera i ugnen tills gyllenbrun. Servera med bröd.

Annons

12 reaktioner till “För-nyår minsann

  1. Nästa gång du är hemma i Skåne får du säga till så kanske vi kan ta en fika 🙂

    Det vinet är förresten ett av mina absoluta favoriter!!

    God fortsättning Sanna

    1. Hej Sanna, det tycker jag absolut att vi gör! Kommer troligtvis hem till påsk nästa gång. 🙂

      Vad roligt, jag hade inte provat vinet förut, det var mammas rekommendation, men gott var det! God fortsättning!

  2. Det verkar onekligen vara en tradition att ta upp den där förnyåren, kanske man kan ta en efternyår också? För fira, det kan man verkligen göra hur ofta som helst, mer firande åt folket:)

    Ha nu en riktigt fin helg!

    1. Efternyår vore nåt det! Glöm inte dokumentera om det blir av. Eller så blir det bara en förnyår tills nästa år. 😉

  3. Det verkar vara det nya svarta med förnyårsfest! Om jag har en nu i dagarna så borde jag nästan bli först! 😉 Menyn låter toppen, och vinet du tipsade om ska jag nog ta och inhandla nästa gång jag är på Systemet. Hoppas att allt är bra i övrigt, med nya Londonlägenheten och allt. Stor kram till dig!

    1. Ja, du borde bli först då! 🙂 Berätta gärna vad du tyckte om vinet när du smakat, alltid kul med fler omdömen!

      Och tack, allt är bara bra här. Hoppas det är det med dig, Olof och Bally med. Kram

  4. Hurra för för-nyårsfirande! Denna middag kvalar helt klart in. Jag har en hummer kvar i frysen. Den kan få bli en Thermidor denna gång. Är så himla gott.
    Trevlig helg!

    1. Lycka med hummer i frysen! Och perfekt med thermidor av de frysta, lite slöseri med en färsking till det!

  5. Jag blir, som Mårtenssons, sugen på att köra ett efter-nyår!
    Nu dyker ju alla nyår-recept upp på matbloggar, och jag börjar undra om jag kan hålla mig till nästa år?

    Hummer Thermidor, vilken klassiker. Känns som om jag har hört namnet många gånger, men har aldrig ätit tror jag…

    1. Ja, perfekt läge med alla recept, det har du verkligen rätt i!

      Det är en riktig gammal krogklassiker, riktigt gott!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s