Tråkvecka men rolig helg!

IMG_6219.jpg

Veckan som gick drogs jag med en förkylning så efter att jag klarat av jobbet var det hem till sängen och en tidig kväll som gällde. Jag var t o m så tråkig att jag åt samma sak till kvällsmat fyra dagar i sträck, nämligen en enklare version av detta. Gott men inte så inspirerande, men så är man heller inte så sugen på någon särskild matupplevelse när smaklökarna inte kan göra sitt jobb ordentligt.

IMG_6411.jpg

IMG_6433.jpg

IMG_6452.jpg

I fredags kände jag mig äntligen bättre och kunde njuta av drinks och middag ute. Det blev Bar Americain, Zelman Meats och champagnebaren på Kettners Townhouse.

IMG_6499.jpg

I lördags blev det lite pampering hemma och sen en hel del golf (Ryder Cup på teve), en drink med några kompisar och en lugn kväll med god middag (löjromstoast och krabbpasta) och en film. Som tyvärr var sådär… Älskade boken men trots bra skådespelare var filmen ingen hit.

IMG_6547.jpg

Söndagen bjöd på mer golf, mer god mat (krabbtoast och Hirams glömda maräng) och tre (!) avsnitt av Handmaid’s Tale. Sen var jag rätt trött, för trots att den är sjukt bra tar den här serien musten ur en. Jag sitter spänd i princip hela tiden.

 

 

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s